"ВУГЛЕЦЕВИЙ Слід"

 

«Вуглецевий слід» представляє собою екологічну оцінку вартості продукту в вуглецевих одиницях. Чим більше цей показник, тим більша шкода наноситься по екологічній безпеці планети. Обсяг вуглецевого сліду визначається кількісним складом вуглекислого газу (СО2), тобто проводять розрахунок кількості газу в тоннах, який дає парниковий ефект і часто вказують вуглецевий слід в тоннах еквівалент (СО2-екв.).

Розрізняють поняття первинний та вторинний вуглецевий слід. Первинним вуглецевим слідом називають суму безпосередніх викидів парникових газів у результаті спалювання викопного палива з метою вироблення енергії. Наприклад, багато енергоефективних автомобілів мають невеликий первинний вуглецевий слід, так само як і енергозберігаючі лампи.

Вторинний вуглецевий слід – сума непрямих викидів газів, які створюють показника вуглецевого сліду.

парниковий ефект на протязі життєвого циклу продуктів, що використовуються людиною. Наприклад, парникові гази, що викидаються при виробництві пластику для пляшок з водою, енергія, необхідна для транспортування води, вносять свій внесок у вторинний вуглецевий слід. Продукти з великою кількістю пакувального матеріалу зазвичай мають більший вторинний вуглецевий слід, ніж продукти з мінімальною упаковкою.

Наприклад, можна простежити вуглецевий слід звичайної хлібної булки. Перший етап вуглецевого сліду утворюється при підготовці полів до посадки зерна із залученням до роботи сільгосптехніки, яка виділяє гази відпрацьованого палива. Збір зернових також вимагає участі техніки і створює збільшення другого етапу вуглецевого сліду. Обслуговування елеватора це вже третій крок до збільшення даного індикатора. Розвезення зібраного врожаю покупцям - п'ятий етап. Переробка зерна в борошняну суміш, випікання хліба - шостий етап. Доставка готової хлібної продукції в магазини - це наступний крок до збільшення показника вуглецевого сліду. Освітлення, опалення магазинів ще одна складова. Після покупки, хлібні відходи потрапляють у сміттєві полігони. Хоча хліб не представляє небезпеки, але продукти розпаду виділяють особливо шкідливий вид парникового газу – метан. Необхідно відзначити, що майданчики зі звичайними побутовими відходами весь час розширюються за рахунок вирубки лісу, а це продовження процесу збільшення

електроенергії і пересуванням, або включати споживані товари та послуги (одяг, техніка, освіта, медичне обслуговування).

Існує безліч способів вимірювання вуглецевого сліду, але говорити про те, що вони надають точні дані, не можна. Навіть під час, здавалося б, простої діяльності, такої як спалювання літра бензину, точна кількість виділяємого вуглекислого газу, невідомо. Це пояснюється відсутністю конкретних даних про виділення вуглекислого газу під час видобутку і очищення нафти.

Традиційний спосіб підрахунку вуглецевого сліду включає підсумовування максимальної кількості елементів. Альтернативний метод бере до уваги аналіз «вхідних і вихідних» даних. Такий метод має на меті врахування компонентів на рівні країни або регіонів, розділивши безліч секторів (виробництво іграшок, вирощування с/г культур, транспортування) і підрахувавши кількість вуглекислого газу що, виділяється в кожному з них. Отримані дані можуть використовуватися для підрахунку вуглецевого сліду, наприклад, на кілограми вироблених іграшок.

Можна знайти калькулятори вуглецевого сліду, заснованих на різноманітних методах. Відповідно результати підрахунків будуть відрізнятися в залежності від обраної методики. Наприклад, в одному випадку буде враховуватися тільки кількість використаного палива, а в іншому - ще й конденсаційний слід, який залишає літак. Таким же чином вуглецевий слід людини може обмежуватися урахуванням домашнього вжитку

В різних країнах світу збирається інформація про проведення оцінки вуглецевого сліду спеціалістами, після чого зазвичай порівнюють отримані результаті з вже наявними даними, що дає напрями для подальших дій щодо поліпшень. Але недостатньо тільки проводити оцінку вуглецевого сліду. Організації зобов’язані шукати шляхи зниження викидів парникових газів, включаючи підвищення енергоефективності, використання «зелених» видів енергії, фінансування галузевих і міжнародних проектів зі зниження викидів. Організації також повинні забезпечити відповідність своїх дій в даній області рівню відповідальності своїй галузі або сектора економіки. Якщо в галузі найнижчий показник викидів парникових газів, то не рекомендується витрачати багато часу і зусиль на вирішення питань в цій галузі.

Що роботи для того щоб зменшити свій вуглецевий слід?

1.Безумовно відмовлятися від споживання хлібних продуктів, чи інших продуктів харчування немає необхідності. Варто просто робити покупку рівно такої кількості продукту, який ви здатні використовувати без залишку. Те ж стосується й інших товарів: купувати по можливості продукцію місцевого виробництва, не купувати занадто багато, намагатися використовувати речі як можна довше і не викидати, а віддавати тим, кому вони ще можуть знадобитися (це стосується одягу, меблів і т.п.) .

2.Економія електроенергії, газу, користування громадським транспортом замість особистого автомобіля (а ще краще - велосипедом) – все це наш внесок у зменшення вуглецевого сліду.

3. Зменшуємо витрати на воду.(Приймайте душ швидше. Нетривалі души не тільки економлять воду, але і електроенергію, яка витрачається на підігрів води. Також пам'ятайте про те, що, приймаючи ванну, ви витрачаєте набагато більше води, ніж при нетривалому душі.Користуйтеся пральної і посудомийної машиною тільки коли вони заповнені повністю. Майже 22% споживання всієї води в домашніх умовах витрачається при пранні. Завжди користуйтеся обома цими машинами, коли дійсно потрібно (тобто, коли вони заповнені). Також вибирайте правильний режим їх роботи – якщо вам все-таки потрібно випрати щось до заповнення машини, виберіть режим швидкого прання.)

4.Енергоекономічний проїзд (розгляньте використання більш екологічно чистих видів транспорту,знижуйте вуглецевий слід, коли їздите на машині .

Практично, кожен крок людини супроводжується вуглецевим слідом, чи це покупка того чи іншого товару, чи подорож в поїзді або літаку. Однак зрозуміло, що побутові потреби - це далеко не все. Виробничі компанії також повинні прагнути до зменшення цих показників. І тут справа стоїть за нашими керівниками. Від нас мало що залежить. Але не варто думати, що «один в полі не воїн». Почавши з себе, ви вже дуже сильно допоможете нашій планеті.

Кожна людина може внести свій посильний вклад у напрямку зменшення шкідливих атмосферних викидів, ставлячись розумно до покупок, своїх дій в побуті. Можливо тоді на Землі стане легше дихати, а кліматичні умови не будуть змінюватися з такою швидкістю.